לצלוח בשלום את ראיון העבודה

5/06/2012

 

השלב שלפני
גם אם אתם משוכנעים שהתפקיד תפור עליכם ונמצא בכיסכם, חשוב לערוך הכנה לקראת הראיון. לבדוק באינטרנט על החברה, לחשוב מראש על נקודות התורפה ולתכנן את המסרים שתרצו להדגיש. ביום הראיון חשוב להתלבש נכון, לתכנן זמנים ולא לשכוח לקחת בחשבון את הפקקים. אם התבקשתם להביא אתכם תעודות והמלצות, ארגנו אותם מבעוד מועד.

מידע זה כוח
אין מגוחך יותר ממרואיין, שאין לו צל של מושג לאיזה ארגון הגיע ומה סוג התפקיד. אם מדובר בחברה יצרנית, ערכו היכרות עם המוצר שהיא מייצרת. אם הגעתם לראיון בעיתון, קראו כמה גיליונות שיצאו לאור. אספו כמה שיותר מידע על אופיו של מקום העבודה ועל המיומנויות הנדרשות בו.

בפני מי אתם עומדים
לא תמיד זה אפשרי, אבל כדאי לנסות: דברו עם אנשים שמכירים את המראיין ואת סגנונו. ערכו בירור לגבי אופיו הראיון שהוא נוהג לערוך והשאלות שהוא נוטה לשאול. בכימיה בין אנשים אמנם אין חוקים, אבל תמיד טוב לדעת בפני מי אתם עומדים למבחן.

לחוצים?
אם אתם כבר מכירים את עצמכם, כמי שנקלעים לחרדה גבוהה ומשתקת, כולל רעד, הזעה וחוסר אונים, כדאי לקחת מראש 'רגיעון', להמעיט בערך האירוע (זה בסך הכל ראיון...) ולהזכיר לעצמכם כמו מנטרה את נקודות החוזק שלכם. בתחילת הראיון, התוודו בפני המראיין שאתם מתרגשים. זה יקל על ההמשך.

בלי השמצות
כמו שבדייט ראשון לא משמיצים את האקס, כך גם בראיון עבודה לא משמיצים את הבוס ואת מקום העבודה הקודם. הסבירו באופן ענייני מדוע עזבתם או פוטרתם, ובכל מקרה אל תשמעו מרירים. אף אחד לא רוצה לעבוד עם מי שסוחב איתו טינה וכעס.

תשמרו לעצמכם
יש קלפים שמותר לכם לשמור לעצמכם. אם עברו לכם ברזומה אפיזודות ישנות, קצרות וחולפות, הן לא חייבות להיות מוזכרות. אם יש לך חסרון בולט, למה לדבר עליו?

לעשות רושם
"יהללך זר ולא פיך"? – לא בראיון עבודה. יש לכם דקות קצובות לתמצת את מעלותיכם, להרשים ולספר על הישגיכם. מה שלא תספרו – המראיין לא יידע, ואת התפקיד יקבל מישהו אחר, הרבה פחות צנוע.

חפש את התשובה
אם נשאלתם שאלה "מכשילה", זה לא הזמן להתפתל, להתנצל ולחפש תירוצים. זה הזמן להיות יצירתיים ולהאיר כל דבר שלילי באור חיובי.

בגללו, לא בגללכם
גם אם נדמה לכם שהמראיין לא סימפטי, לא מאיר פנים ולא בעדכם, אל תתנו לזה לרפות את ידיכם. יכול להיות שהוא סתם רב עם אשתו הבוקר. המשיכו בקו שלכם, שדרו חיוניות אך לא חנפנות ואל תתרגשו. אולי הוא פשוט כזה, וזה בכלל לא קשור אליכם.

עבור לתוכן העמוד